תזונה למעי רגיז

תסמונת המעי הרגיז הינה תופעה נפוצה וכרונית אשר בין תסמיניה: כאבי בטן, עוויתות, נפיחות, עצירות ושלשול. תסמונת זו אינה מסכנת את החיים של אלו הלוקים בה, אך היא כן יכולה לגרום לאי נוחות. הטיפול בתסמונת זו מתמקד בעיקר בהקלה על התסמינים על ידי שינויים באורח החיים ובתזונה. שינויים תזונתיים יכולים להקל על התסמינים במידה רבה כאשר הם נעשים בהתאמה אישית למטופל.

יש לציין כי אין תפריט אחד שיתאים לכל המטופלים, ועל מנת שהשינוי בתזונה יעזור יש לקחת בחשבון את התסמינים של המטופל ואת תגובותיו למזונות השונים. לכן חשוב מאוד שלא להסיר מזונות מהתפריט באופן עצמאי אלא להגיע לייעוץ תזונתי ולבנות תפריט מותאם אישית.

תזונה למעי רגיז

הגורמים לתסמונת המעי הרגיז

הגורמים אינם כל כך ברורים לעולם הרפואה, מה גם שהם משתנים מאדם לאדם. שיבושים במערכת העצבים המקשרת בין המוח למערכת העיכול, ליקויים בהתכווצות שרירי המעיים, קושי בעיכול מזונות מסוימים, שינויים הורמונאליים, סטרס וחרדה, בעיות במערכת החיסון או רגישות לאנטיביוטיקה, כל אלו ועוד נחשבים לגורמים אפשריים. באופן כללי לאנשים שסובלים ממעי רגיז יש רגישות במעיים, התסמינים שלהם אינם קבועים אלא מופיעים בפתאומיות ולא פעם הם יחולו לאחר אכילת מזונות מסוימים. לכן קיימת חשיבות רבה לבניית תפריט מותאם אישית על ידי דיאטנית קלינית מוסמכת שיכול להקל על המצב.

תזונה נכונה – המתכון להצלחה

רוב האנשים שסובלים מתסמונת המעי הרגיז מדווחים על כך שדיאטת "אלימינציה" (הימנעות מאכילת סוגי מזון מסוימים) ושינויים בתזונה מסייעים להם ולתסמינים שהם חווים. היות והתסמינים משתנים מאדם לאדם, קיים קושי לבחון את השפעות המזון על התסמינים מבחינה מדעית ורפואית ולכן יש להתאים תפריט לכל מטופל באופן אישי, בהסתמך על דיווחיו ותגובתו לסוגי מזונות שונים. עם זאת יש לציין כי ישנם כמה רכיבים שהשפעתם ניכרת על הסובלים ממעי רגיז בהשוואה לשאר כמו: לקטוז, פרוקטוז וסיבים תזונתיים. גם למזון שומני תהיה לרוב השפעה על מערכת העיכול והוא עלול לגרום לנפיחות, כמו גם קפאין. לכן בייעוץ תזונתי למטופל הסובל מתסמונת המעי הרגיז יש לעשות הערכה מקיפה ולבדוק תגובה של המטופלים לקפאין, מזון שומני, סיבים תזונתיים, מוצרי חלב ונוזלים.

ייעוץ תזונתי בהתאמה אישית – השלב הראשון בדרך לתזונה נכונה

מלבד בניית תפריט מותאם אישית, בייעוץ תזונתי ניתן לקבל טיפים מועילים שיעזרו בשינוי ההרגלים ואורחות החיים. כמו כן הוא מתמקד בהקלה על התסמינים ובשיפור איכות החיים לכן חשוב שיתבצע על ידי דיאטנית מומחית בתחום שבכוחה לאתר אי סבילות למזונות שונים ולהחליט על סוג התזונה המתאימה. זאת כמובן תוך התייחסות לחשיבות של גיוון ומניעת חסרים תזונתיים והתאמה בין סוגי המזונות לבין התסמינים.

Your body can stand up to almost anything; It’s your mind that you have to convince (anonymous)

בניית תפריטי תזונה בהתאמה אישית

צור איתי קשר

יש לכם שאלות? לא בטוחים במשהו? מתלבטים?
צרו עימי קשר ואני אשמח לחזור אליכם ולתת מענה על כל שאלה