דיאטנית כבד שומני

כבד שומני דיאטנית

אחת המחלות השכיחות בעולם המערבי היא מחלת הכבד השומני מהסוג שאינו נובע מצריכת אלכוהול (nonalcoholic fatty liver disease -NAFL). מחלה זו  נגרמת כתוצאה מהצטברות לא תקינה של שומן בתאי הכבד. מחלה זו קשורה בצורה ישירה לאורח החיים הנפוץ והלקוי כיום – תזונה שלא מאוזנת וחוסר בפעילות גופנית מספקת.

כבד שומני הינה תופעה שאינה נראית לעין אך מתפתחת מתחת לפני השטח ומכאן שאנשים רבים בעלי כבד שומני אינם מודעים לכך. האבחון נעשה באמצעות בדיקת אולטרהסאונד בטן פשוטה וזאת לעומת בדיקות דם של תפקודי כבד שיכולות לעיתים להראות תקינות למרות מצב של כבד שומני שכבר  קיים. לפי הבדיקות דם ,אולטרהסאונד  ובדיקות נוספות מאבחנים את חומרת מידת השומנים בכבד, ובאמצעות תזונה מתאימה ניתן להגיע לשינוי ואף לירידת משקל במידת הצורך וכמובן שכך ניתן להפחית את התופעה. כאשר המטופל מסגל לעצמו אורח חיים בריא הכבד בהחלט יכול להשתקם ולהבריא כל עוד לא נוצר עדיין נזק כבדי.

ניהול אורח חיים בריא

על מנת למנוע היווצרות מחלה זו וכן כדי לטפל בכבד שומני שכבר קיים, יש לעבור לאורח חיים בריא. בין היתר מומלץ להמנע מצריכה מוגזמת של מזון פחמימתי פשוט, לשמור על משקל תקין, להגביל צריכת פירות, אלכוהול, סוכרים וכן להפחית משמעותית אכילת פחמימות בכלל.

על מנת להצליח לחולל את השינוי חשוב לפנות לדיאטנית קלינית בעלת התמחות בתחום הכבד השומני. בהתאם למצבו של המטופל תתאים לו הדיאטנית את התפריט המומלץ שיוכל להוביל לשיפור ניכר במצבו הבריאותי.

דיאטה לכבד שומני - ממה יש להימנע?

מומלץ להימנע מצריכת משקאות מתוקים, אלכוהוליים וכן ממיצי פירות. התפריט המומלץ לאנשים במצב זה לא יכלול פחמימות פשוטות, אלא יתבסס על קטניות וכן פחמימות מלאות בהגבלה.

יש להמעיט בצריכת פירות. כמו כן, יש להמעיט צריכת שומן רווי ושומן טראנס, להפחית באכילת בשרים שומניים, גבינות שמנות ומאפים המכילים מרגרינה או חמאה.

מה נכון לאכול?

התפריט יכלול צריכת ירקות עם הקליפה וכן ירקות עליים, מוצרי חלב ובשר דלי שומן. כמו כן ישנם רופאים ודיאטניות שימליצו על צריכת תוספי תזונה באופן אישי במידת הצורך תוך כדי התחשבות במצב הבריאותי של המטופל. כמו כן גם לפעילות הגופנית ישנה חשיבות רבה והיא תועיל להפחתה במשקל ובהתמודדות עם הבעיה של הכבד השומני.

לכבד יש יכולת להבריא ולשקם את עצמו כמעט עד למצבו הקודם.

תהליך השיקום וההבראה בהחלט אפשרי במידה ויבוצעו השינויים התזונתיים והשינויים הרצויים באורח החיים.

קבלו ייעוץ אישית ותפריט מותאם אישית

בין אם אתם סובלים מכבד שומני ובין אם אתם חוששים מהתפתחות התופעה, אתם מוזמנים אל מרפאתי לשם קבלת ייעוץ מקצועי ומותאם אישית. במרפאה תוכלו לקבל את המענה הנדרש, ולהיות בטוחים שאתם מלווים על ידי דיאטנית מוסמכת שמכירה היטב את התופעה ואת הדרך הנכונה להתמודדות. כאשר תסגלו לעצמכם אורח חיים בריא ותזונה הולמת תחושו את השינוי!